چهار شنبه 26 خرداد 1400
اطلاعات گردشگری
Q
موزه جواهرات
برای بازدید از این خزانه ایرانی ها رو به روی سفارت ترکیه به ساختمان بانک مرکزی می روند تا از درهای امینتی رد شده بلیت ۴ هزار تومانی خریداری و پس از تحویل دادن همه وسایل حتی خودکار، کاغذ و موبایل و رد شدن از همه گیت های پیش رو به دری عظیم برسند که نشان می دهد در ورودی خزانه است.
کنار همان در ورودی تخت طاووس قرار دارد و راهنمایان از گردشگران می خواهند که داخل موزه شده و هنگام خروج برای بازدید از آن توقف کنند. داخل خزانه به ازای هر دو بازدیدکننده یک مامور از ماموران حفاظت بانک مستقر است وظیفه آنها مراقبت از بازدیدکنندگان و حفاظت ویترین ها و جلوگیری از رفتن بازدیدکنندگان به پشت ویترین هاست. چرا که در آن بخش ها هم اگرچه دوربین مداربسته وجود دارد اما احتمال خطر و آسیب رساندن آنها را وادار می کند که بازدیدکنندها را از این کار منع کنند.
محافظان موزه مرتب به سوال بازدیدکنندگان پاسخ می دهند و می گویند که هیچ چیزی از این موزه از دوران پهلوی تا کنون نه تغییر کرده و نه حذف شده است در همان حال مدیر موزه که می گوید ۶ سال در این موزه فعالیت کرده، آنها را مورد عتاب قرار می دهد که از دادن توضیحات بیشتر خودداری کنند و توضیحات مربوط به اشیا را به راهنمایان بسپارند.
گذشته از همه مسائل امنیتی جواهراتی در ویترین ها نمایش داده شده که همه به خصوص خانم ها را به حیرت می اندازد، تاج کیانی، الماس دریای نور و تخت طاووس یکی از اشیایی است که بازدیدکنندگان بیشتر خواهان دیدن آن هستند.
Q
باغ موزه مینیاتور
امکان بازدید از این باغ‌موزه همه روزه وجود دارد و مبلغ ورودی آن ۲۰۰۰ تومان برای هر گردشگر است. از جمله امکانات این باغ می‌توان به نیمکت، آبخوری، تابلوهای هدایتگر، کتیبه‌هایی که در مورد ماکت‌ها توضیحات کاملی دارند و سرویس بهداشتی اشاره کرد.
در ساختن این باغ عناصر اصیل معماری ایرانی مانند کاشی‌کاری، حوض و آبراه‌های باغ در نظر گرفته شده است.
آدرس
باغ مینیاتوری در خیابان جانبازان غربی- نبش بزرگراه امام علی (ع) واقع شده و ورودی پیاده در باغ مینیاتوری جنب بوستان تمدن(گلبرگ) قرار دارد.
Q
کاخ‌موزه سعدآباد
مجموعه سعدآباد، چهار دوره تاریخی قاجاریه، پهلوی اول و پهلوی دوم و پس از انقلاب ایران را سپری کرده‌است. سعدآباد در دوره قاجار بنا شد و سکونت‌گاه تابستانی (ییلاق) شاهان این سلسله بوده‌است. پس از کودتای ۱۲۹۹ و تصرف آن توسط خاندان اکبری، بناها و عمارت‌های متعددی در آن ساخته شد که بالغ بر ۱۸ کاخ در ابعاد مختلف می‌شوند. هر یک از بناها محل سکونت یکی از افراد دودمان پهلوی بوده‌است. محمدرضا پهلوینیز در دهه ۱۳۵۰ در این مکان سکنی گزید؛ که در دوران اوایل سلطنت او، ساخت آن به پایان رسیده‌است. جدیدترین کاخ این مجموعه نیز کاخ لیلا پهلوی می‌باشد که متعلق به کوچکترین دختر محمدرضا پهلوی بوده‌است.
پس از پیروزی انقلاب ۵۷ این مجموعه به شکل موزه درآمد ولیکن کاخ فعلی ریاست جمهوری در جوار این مجموعه قرار دارد. از کاخ ملکه مادر نیز که متعلق به ارگان ریاست جمهوری است برای پذیرایی از مهمانان خارجی استفاده کرده
Q
کاخ موزه نیاوران
طبقه همکف این بنا شامل سرسرای بزرگی است که کلیه اتاق‌ها در اطراف آن شکل گرفته‌اند. از آن اتاق‌ها می‌توان به سینمای اختصاصی، اتاق غذاخوری، سالن پذیرایی، اتاق انتظار و راهروهای فرعی و همچنین تالار آبی اشاره کرد. در نیم طبقه این بنا اتاق کار، اتاق کنفرانس و دفتر منشی فرح دیبا و اتاق خواب لیلا و اتاق ندیمه او قرار دارد. در طبقه سوم اتاق خواب و استراحتگاه نیمروزی محمدرضا پهلوی، اتاق آرایش و لباس فرح دیبا وهمچنین اتاق‌های فرزندان شاه و ندیمه هایشان قرار دارد. مجموعهای نفیس از تابلوهای نقاشی هنرمندان ایرانی و خارجی، ظروف چینی کارخانه‌های سور فرانسه و رزنتال آلمان و اشیاء تزیینی و همچنین مجموعه فرشهای نفیس ایرانی زینت بخش این فضاها بوده‌اند.
Q
کاخ موزه گلستان
کاخ گلستان نام مجموعه‌ای از بناهای تاریخی است که در زمان‌های مختلف ساخته شده و تکمیل گشته‌اند. این مجموعه از نظر معماری، جذب گردشگر و ارزش آثار هنری و تاریخی که در آن قرار دارد، یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی کشور است که در تمام طول سال شاهد حضور گردشگران داخلی و خارجی پرشماری است. کار ساخت این بنا از زمان شاه‌عباس صفوی آغاز گشت و تا زمان قاجار و ناصرالدین‌شاه قاجار که تحت تاثیر سفرهای اروپایی خود تغییرات زیادی در آن ایجاد کرد، در دست تغییر و تکمیل بود. این بنا از نظر تاریخی شاهد وقایع بسیار مهمی همچون انقلاب مشروطه و تاج‌گذاری پهلوی اول و دوم بوده است. همچنین آثار هنری زیبایی مثل تخت مرمر، سنگ قبر ناصرالدین شاه قاجار که از شهرری به اینجا منتقل شده و آثاری از کمال‌الملک و سایر هنرمندان ایرانی و خارجی در این کاخ قرار دارند. بناهای زیبایی همچون شمس‌العماره و تالار آینه و عمارت بادگیر هم بسیار مورد توجه گردشگران است.
Q
موزه رضا عباسی
مجموعه آثاری که در موزه رضا عباسی به نمایش گذاشته شده است، یادآور گوشه‌ای از روزگار و ایامی بس ناشناخته و سحرانگیز و سرشار از تلاش و سخت‌کوشی بشر برای دوام و بقا، ستیز با طبیعت، دستیابی به نعمت‌ها و غلبه بر چیرگی آن‌ها است.
مجموعه مورد اشاره در پنج تالار نمایشگاه‌های دائمی موزه، تالار دوره پیش از اسلام، تالار هنرهای اسلامی ۱ و ۲، تالار نگارگری و تالار خوشنویسی به نمایش گذاشته شده است.
موزه رضا عباسی، در خیابان شریعتی تهران، نرسیده به پل سیدخندان شماره ۹۷۲ قرار دارد.
Q
موزه عبرت
موزه عبرت یکی از موزه‌های وحشتناک اما پند آموز تهران است. این موزه در زمان رضا شاه و توسط آلمانی‌ها ساخته شد. بنای موزه در سال ۱۳۱۱ تکمیل شده و به عنوان اولین زندان مدرن ایران به خدمت گرفته شد.
سپس این ساختمان به زندان زنان تبدیل شد و در ادامه به عنوان زندان کمیته مشترک ضد خرابکاری مورد استفاده قرار گرفت. این کمیته با همکاری شهربانی و ساواک اداره می‌شد.موزه عبرت ایران سرانجام در تاریخ هشتم بهمن ماه سال ۱۳۸۲ توسط ریاست جمهور وقت رسما افتتاح شد.
موزه عبرت ایران در تهران، میدان امام خمینی(ره)، ابتدای خیابان فردوسی، خیابان کوشک مصری، خیابان شهید یارجانی، پلاک ۱۱ قرار دارد.
Q
موزه عروسک ‌های ملل
موزه عروسک‌های ملل کار خود را از مهر ماه سال ۱۳۹۳ و همزمان با روز جهانی صلح آغاز کرد. در این موزه ۵۴۰ عروسک فرهنگی را از ۵۳ کشور دنیا می‌توانید تماشا کنید. همچنین می‌شود بخش عروسک‌های سلسله‌های تاریخی ایران، عروسک‌های قومی و ادبیات را در این موزه دید. عروسک روسی ماترویشکا، عروسک‌های ارمنی، اتریشی، چند نخی، افغان، تاجیکی، عثمانی، کورن دال و غصه از جمله مجموعه‌هایی است که تماشای آنها، شما را به دل تاریخ می‌برد.

Q
موزه ملک
موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک از سوی زنده‌یاد حاج حسین آقا ملک، وقف بر آستان قدس رضوی شده و یکی از موسسات تابع آن است. این موزه تا سال ۱۳۷۵ در خانه ملک برپا بود اما بنای ساختمان جدید از سال ۱۳۶۴ تا سال ۱۳۷۵ در میدان مشق تهران ساخته شد. مجموعه‌سازی این کتابخانه و موزه بر اساس خط مشی آن گرایش به علوم انسانی دارد. همزمان با فعالیت‌ها و برگزاری مناسبت‌های مذهبی و ملی بر اساس وقف‌نامه، این کتابخانه به انتشار کتاب‌شناسی‌‌های تخصصی دست می‌زند که تاکنون کتاب‌شناسی امام رضا (ع) و کتاب‌شناسی حضرت محمد (ص) را منتشر کرده است.
آدرس:
این موزه در خیابان امام خمینی، میدان مشق، روبروی ساختمان وزارت امور خارجه قرار دارد.
Q
موزه ملی ایران
موزه ملی ایران قدیمی‌ترین، مهم‌ترین، بزرگ‌ترین و از غنی‌ترین (از نظر ارزش اشیای به نمایش گذاشته شده در موزه) موزه‌های ایران است. این موزه به دو بخش ایران باستان و دوران اسلامی تقسیم می‌شود. در بخش ایران باستان اشیای تاریخی از دوران پارینه سنگی (یک میلیون سال قبل تا دوازده هزار سال قبل) تا دوران ساسانی (۱۵۰۰ سال قبل) به نمایش گذاشته شده است. در بخش اسلامی هم آثار دوران پس از اسلام به نمایش در آمده است. این موزه در سال ۱۳۱۶ تاسیس شده است.
آدرس
موزه ملی ایران در میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی‌تیر، خیابان پروفسور رولن قرار دارد.
میدان هفت تیر - میدان بهار شیراز
ضلع شمال شرقی میدان - شماره 141
صندوق پستی : 193-15745
021-88865286
©2019 Tehran Hoteling, All Right Reserved